Merino yününden gelen mükemmelik ile #doğadaözgürol

Merinos Yünü Nedir ve Nasıl Yapılır?

Tarih: 16.08.2022 23:24
Merinos Yünü Nedir ve Nasıl Yapılır?
Merinos yünü, dünyanın en yumuşak ve en iyi yünü olarak bilinmektedir. Son derece faydalı yün çeşitlerinden bir tanesi olan merinos yünü, doğal ya da yapay hiçbir yün çeşidi ile kıyaslanamaz. Merinos yünü, yün yatak takımı ve ev tekstili ürünlerinde sık sık tercih edilmektedir. Özellikle yüksek performanslı spor giysiler için en uygun olan yün çeşididir. Moda tasarımı ile ilgilenen kişiler için ideal olan bu ürün eşsiz elyafı ve çok yönlülüğü ile dikkat çekmektedir. Peki, bu yoğun şekilde talep gören merinos yünü nasıl yapılmaktadır? Şimdi gelin, bunla ilgili tüm detayları inceleyelim.

Merinos Yünü Nasıl Yapılır?

Bu yün, sürdürülebilir tarım uygulamaları ile birlikte merinos koyunlarından elde edilmektedir. Dünyanın en iyi yünü olarak üretilen bu yünler, yenilenemeyen fosil enerjiden endüstriyel olarak üretilmektedir. Bu noktada merinos koyunları uzun yıllar boyunca güneş ışığı, temiz hava, su ve çimen gibi doğal bileşenler ile beslenmektedir. Bu nedenle yünleri de son derece kalitelidir. Doğal bir elyaf olan bu yünler, koyunlar tarafından her yıl yenilenmektedir. Bu da yünlerin yenilenebilir bir lif haline gelmesine neden olmaktadır.

Merinos Yünü Çeşitleri

Merinos yünü çeşitlerinin hepsi aynı değildir. Bazı yünler çok yumuşakken bazıları ise çok daha sert bir yapıda olabilmektedir. Peki, bu yünlerin çeşitleri ve özellikleri nelerdir?

İnce

En ince mikronu olan yünler yüksek kaliteli ve yumuşak dokulu kumaşların yapımında ve örgü ipliklerinde kullanılmaktadır. Dünyanın ön plana çıkan moda evleri bu ürünleri tercih etmektedir.

Orta

Orta mikron yün, melezleme ile üretilmektedir. Orta sertlikteki bu yünler dokuma giyim kumaşlarında ve mobilyalarda yoğun bir şekilde talep görmektedir.

Kalın

Farklı koyun ırklarından elde edilen bu yün türü, sağlam ve dayanıklı yapısı ile dikkat çekmektedir. Bu nedenle genellikle halıların yapımında kullanılmaktadır.

 

Ortalama bir mikron insan saçı 50 ile 100 mikron arasında iken merinos yünü ise 22 mikrondan daha küçüktür. Bu nedenle birinci sınıf bir elyaf olduğundan bahsedebiliriz. Bu doğrultuda merinos yününün kaşmirden çok daha yumuşak ve ipekten çok daha pürüzsüz olduğundan bahsedebiliriz.

Yükleniyor...